8 czerwca
2015
Wydarzenia

Serdecznie zapraszamy na 19 Metropolitalny Wielki Przejazd Rowerowy (oraz rolkowy i longboardowy), który odbywa się w tym roku pod hasłem „Rowerowa Metropolia jest Okey”! Na naszą demonstrację i koncert – i do wspólnej zabawy - zapraszamy wszystkich: rowerzystów, rolkarzy, deskarzy, osoby na wózkach inwalidzkich - w myśl idei „koła - kółka - jedna spółka!”. Wielki Przejazd Rowerowy jest częścią ogólnopolskich obchodów „Święta Cyklicznego” – najważniejszego dnia polskiej kultury rowerowej, obchodzonego 14 czerwca w wielu miastach Polski. Podobne demonstracje odbędą się m.in. we Wrocławiu i Krakowie.

Oficjalna trasa WPR w tym roku obejmie 8 miast aglomeracji. Tradycyjnie - pojedziemy dwoma wielotysięcznymi peletonami. Peleton gdański (południowy), zasilony rowerzystami z Tczewa i Pruszcza, wyjedzie ze Śródmieścia w kierunku granicy Sopotu i Gdyni, po drodze zabierając sopockich rowerzystów. Z kolei peleton północny około godz. 13 wyruszy z Wejherowa, aby - zabierając po drodze rowerzystów z Redy, Rumi i Gdyni - dotrzeć do miejsca wielkiego spotkania rowerzystów Pomorza w parku w Gdyni Kolibkach. Do obu peletonów na własną rękę dołączą grupy rowerowe i rowerzyści z miast takich jak Słupsk, Elbląg, Malbork, Lębork, Starogard Gdański, Kościerzyna.

Niezwykle widowiskowy, równoległy przejazd i połączenie obu peletonów odbędzie się na al. Niepodległości w Sopocie na odcinku od skrzyżowania z ul. Haffnera do granicy Sopotu i Gdyni! W tym roku 19 WPR i koncertowi „Rowerowa Metropolia jest Okey” towarzyszyć będzie znacznie bogatsza oprawa sceniczna, zaplecze techniczne i gastronomiczne. Na rowerzystów i mieszkańców aglomeracji spragnionych wrażeń będzie czekała moc muzyki i ponad 10 tys. m2 przepięknej łąki w Kolibkach, jako teren jedynego w swoim rodzaju pikniku rowerowo - muzycznego. Zabierzcie wygodne buty do tańca (leniwi - koce i karimaty) - będzie się działo!

Uwaga - udział w Wielkim Przejeździe Rowerowym jak i w koncercie „Rowerowa Metropolia jest Okey” jest całkowicie darmowy! Wszyscy uczestnicy chcący dobrowolnie wesprzeć organizację WPR, będą mogli zrobić to poprzez udział w zbiórce na portalu polakpotrafi.pl. Podczas trwania samego WPR będzie także okazja do wpłaty na poczet tzw. szprychówki - kolorowej, pamiątkowej, numerowanej karty. Wśród posiadaczy szprychówek zostaną rozlosowane liczne nagrody (m.in. rowery).  Rowery będzie można też wygrać w konkursach – m.in. naszej rewii rowerowych przebrań – z roku na rok balansującej coraz bliżej granicy szaleństwa. Zachęcamy do łamania wszelkich barier stylistycznych i zaprezentowania własnego, unikalnego przebrania, które zwali z nóg całe jury.

Godziny startu w poszczególnych miastach:

PELETON PÓŁNOCNY (Wejherowo -> Reda -> Rumia -> Gdynia -> Gdynia Kolibki)

Wejherowo - Rynek
12:45 Zbiórka 13:15 Wyjazd

Reda - Cechowa/Gdańska
13:40 Zbiórka 14:10 Wyjazd

Rumia - Dworzec PKP
14:20 Zbiórka 14:50 Wyjazd

Gdynia - Skwer Kościuszki
15:45 Zbiórka 16:15 Wyjazd

PELETON POŁUDNIOWY (Tczew -> Pruszcz Gd. -> Gdańsk -> Sopot -> Gdynia Kolibki)

Tczew - Dworzec PKP
11:55 Zbiórka 12:15 Wyjazd

Pruszcz Gdański - parking Faktoria
13:55 Zbiórka 14:15 Wyjazd

Gdańsk - Targ Węglowy
14:00 Rowerowy Budżet Obywatelski - prawybory
14:30 Podsumowanie European Cycling Challenge 2015
15:00 Prezentacja drużyn - 1 Firmowy Przejazd Rowerowy
15:30 Wyjazd

Sopot - Plac Konstytucji 3 Maja
16:20 Zbiórka 16:35 Wyjazd

Wielki Finał 19 WPR (Zespół Dworsko - Krajobrazowy Gdynia Kolibki)

17:00 Wjazd Peletonów
17:15 Powitanie uczestników 19 WPR
17:30 „Rowerowa Metropolia jest Okey” - koncerty - konkursy - wielka loteria szprychówkowa - prezentacje - debaty 19 WPR.

Na koncercie „Rowerowa Metropolia jest Okey” zagrają:
Pulse Generation (reggae - Reszel)
Gang Czerwonego Paznokcia (rap - Gdańsk)
Tsigunz Fanfara Avantura (ethno-balkan brass band - Poznań)
Obywatel MC (rap - Gdańsk)
Ikenga Drummers (ethno/afro, Trójmiasto)

22:30 Zakończenie Finału 19 Wielkiego Przejazdu Rowerowego

ORGANIZATORZY:

Gdańska Kampania Rowerowa
Rowerowy Pruszcz
Sopocka Inicjatywa Rozwojowa
Rowerowy Sopot
Stowarzyszenie Rowerowa Gdynia
Tczewska Inicjatywa Rowerowa
Wejherowskie Towarzystwo Cyklistów
Federacja Organizacji Rowerowych Pomorza


Komentarz