26 maja
2015
Wydarzenia

Zdjęcie: Thomas Zumbiehl/Flickr.

2 czerwca, godz. 18.00, Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Estetyka architektury ma podstawowe znaczenie dla jakości przestrzeni publicznych. Budynki stanowią wystrój miast czy wsi. Mogą być przyjazne w odbiorze, mogą tworzyć miejsca, które zachęcają do tego, by spędzać w nich czas, jak również mogą być martwe, odpychające i sprawiać, że mieszkańcy i mieszkanki przemykają szybko przez jakąś okolicę, gdyż przebywanie w niej nie sprawia im przyjemności. Z czego to wynika? Czy istnieje coś takiego, jak kanon piękna, dzięki któremu architektura jest pozytywnie odbierana przez wszystkich? Jeżeli tak, jak wówczas projektować budynki, które będą tworzyły przyjazne przestrzenie miasta? A może odbiór architektury to wyłącznie kwestia gustu i projektowanie w ten sposób nie jest możliwe?

Serdecznie zapraszamy we wtorek, 2 czerwca, na wykład Marcina Gerwina zatytułowany „Wprowadzenie do żywej architektury”, który dotyczył będzie podstawowych zasad projektowania budynków, które są przyjazne w odbiorze. Inspiracją do wykładu są przede wszystkim prace Christophera Alexandra – architekta austriackiego pochodzenia, autora m.in. książek „The Nature of Order” i „The Timeless Way of Building” (w Polsce znanego z książki „Język wzorców”). Początek o godz. 18.00, w sieni Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku.

Marcin Gerwin jest specjalistą ds. zrównoważonego rozwoju, aktywistą, współzałożycielem Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej. Jest publicystą Dziennika Opinii oraz współpracownikiem Magazynu Miasta.


Komentarz