30 września
2012
Marcin Gerwin

Dolina potoku Grodowego.

W głosowaniu w sprawie budżetu obywatelskiego, mieszkańcy Sopotu będą mieli do wyboru dwa projekty, które dotyczą Parku Grodowego. Oprócz naszego, „Park Grodowy od nowa„, zgłoszony został jeszcze jeden projekt „Reaktywacja i uporządkowanie terenu Parku Grodowego” (nr 13 na karcie do głosowania). Jego pomysłodawcami są stowarzyszenia Sopot dla Środowiska i Przyjazny Sopot. Dlaczego te dwa projekty w sprawie parku nie zostały połączone? Pomimo tego, że są w nich pewne podobieństwa, jak usunięcie ruin po dawnym ogrodnictwie, to istnieje także zasadnicza różnica. Chodzi o to, że w opisie projektu „Reaktywacja i uporządkowanie Parku Grodowego” jest mowa o sporządzeniu mapy, na której dopuszcza się lokalizację nowych obiektów. Naszą intencją jest natomiast, by park pozostał bez nowej zabudowy. I dlatego właśnie nie zgodziliśmy się na połączenie tych dwóch projektów.

Mamy więc ciekawą sytuację, z punktu widzenia demokracji, gdyż można liczyć na to, że pojawienie się na karcie do głosowania dwóch projektów w sprawie tego samego miejsca zaintryguje mieszkańców i, miejmy nadzieję, sprawi, że zajrzą do pełnych opisów tych projektów, by je porównać.

Choć głosować w sprawie budżetu obywatelskiego można już od poniedziałku w urzędzie miasta i przez internet, zachęcamy do tego, by wybrać się na głosowanie w niedzielę, 14 października, do lokalu do głosowania. Chcielibyśmy, aby głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego stało się świętem demokracji i miało podobną rangę, jak wybory czy referendum. Oddać głos w ramach budżetu obywatelskiego może każdy mieszkaniec i mieszkanka Sopotu, który/a może głosować w wyborach lokalnych w Sopocie (czyli posiada czynne prawo wyborcze do rady miasta). Oto lista lokali do głosowania, które otwarte będą 14 października:

Okręg nr 1:
Godz. 10.00 – 16.00 Biblioteka Główna ul. Obrońców Westerplatte 16
Godz. 10.00 – 16.00 Urząd Miasta Sopotu ul. Kościuszki 25/27

Okręg nr 2:
Godz. 10.00 – 16.00 Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 5 ul. 3 Maja 6
Godz. 10.00 – 16.00 Szkoła Podstawowa nr 1 ul. Armii Krajowej 50/54

Okręg nr 3:
Godz. 10.00 – 16.00 Przedszkole nr 2 ul. 23 Marca 90
Godz. 10.00 – 16.00 Dom Pomocy Społecznej ul. Mickiewicza 49

Okręg nr 4:
Godz. 10 – 16.00 Szkoła Podstawowa nr 9 przy ul. Kolberga 15
Godz. 10 – 16.00 Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 8 ul. Mazowiecka 26.

Mostek na potoku Grodowym.

P.S. Jeżeli komuś przypadł do gustu nasz projekt „Park Grodowy od nowa”, to może dołączyć na Facebooku do specjalnego wydarzenia, które zostało założone na tę okazję i rozesłać zaproszenie do znajomych.

Zobacz więcej:


4 komentarze

 1. Jan
  30/09/2022

  Jako mieszkaniec Sopotu od 1945 roku jestem za projektem zgłoszonym przez Sopocką Inicjatywę Rozwojową. Będę na niego głosował, zarówno ja, jak i moi najbliżsi, z tej prostej przyczyny, że jest to miejsce szczególne w historii Sopotu. I jako takie powinno pozostać w stanie naturalnym, niczym nie skażonym, zwłaszcza wytworami współczesności, czyli komercją.
  Dopuszczenie do budowy na tym terenie jakiejkolwiek obiektów handlowo-usługowych bądź gastronomicznych uważam za profanację tego archeologicznego i wyjątkowego zabytku kulturowego naszego dziedzictwa! Do tego, my mieszkańcy Sopotu nie powinni dopuścić.
  To miejsce powinno pozostać miejscem zadumy i refleksji nad przemijaniem, a nie miejscem konsumpcji hotdogów czy popkornu popijanego kawą.Jest w Sopocie wiele innych miejsc świetnie nadających się do tego celu,które można polecić.
  Z poważaniem.
  Rezydent

 2. Ampersand
  30/09/2022

  Już widzę jak w lokalu do głosowania będzie dostęp „do pełnych opisów tych projektów, by je porównać”

 3. Ampersand
  18/10/2022

  Jeśli projekt dostał 1547 punktów, a głosowało 1500 osób, to znaczy, że uzyskał średnią 1,03? Jak to oni biedni policzą?

 4. 18/10/2022

  Przy liczeniu średniej bierze się pod uwagę nie wszystkie głosy, lecz wyłącznie te, które dotyczyły danego projektu. Jeżeli więc ktoś pozostawił przy parku puste miejsce, czyli nie ocenił go, wówczas nie bierze się tego głosu pod uwagę przy obliczaniu średniej.

Komentarz