21 września
2012
Marcin Gerwin i Maja Grabkowska

Już w poniedziałek rozpoczynają się oficjalne spotkania, na których będzie można zapoznać się z projektami zgłoszonymi przez sopocian i sopocianki w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Zaplanowane są cztery spotkania, po jednym w każdym okręgu wyborczym (terminy i miejsca spotkań zamieszczamy poniżej). Warto na nie przyjść, żeby dowiedzieć się więcej o zgłoszonych projektach, szczególnie, że na spotkania zostali zaproszeni pomysłodawcy, którym w razie potrzeby będzie można zadać pytania. Na stronie urzędu miasta są już dostępne listy projektów z podziałem na projekty lokalne oraz projekty ogólnomiejskie - tutaj. Projektów lokalnych jest w sumie 33, a ogólnomiejskich 22. Pełne opisy wszystkich zaakceptowanych do głosowania projektów mają zostać opublikowane wkrótce.

Na spotkaniach będzie można usłyszeć również o naszym projekcie, który dotyczy uporządkowania i zagospodarowania Parku Grodowego (jego opis jest do pobrania tutaj - 8,5 MB). Od dwóch lat nie udało się zorganizować publicznego spotkania w tej sprawie, dlatego postanowiliśmy napisać ogólne wytyczne, które są zgodne z wolą mieszkańców i mieszkanek wyrażoną na spotkaniach z 2009 i 2010 roku. Pokrótce, chodzi o nadanie terenom w okolicy sopockiego Grodziska charakteru typowo parkowego, pozostawiając go niezabudowanym, przy wprowadzeniu pewnych udogodnień, takich jak mostki, ławki czy śmietniki.

Do zobaczenia na spotkaniach!

Terminy spotkań:

24 września
Godz. 17.00
– Komenda Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej,
ul. Armii Krajowej 105 – Okręg nr 3

Godz. 19.00 – Dworek Sierakowskich,
ul. Czyżewskiego 12 – Okręg nr 1

25 września
Godz. 17.00 – 3 LO,
ul. Kolberga 15 – Okręg nr 4

Godz. 19.00 – Szkoła Podstawowa nr 1,
ul. Armii Krajowej 50-54 – Okręg nr 2


Komentarze: 7

 1. Krzysiek
  21/09/2022

  Czemu na stronie urzędu jest napisane “konsultacje”? Czy budżet obywatelski to konsultacje?

 2. 22/09/2022

  Budżet obywatelski to nie to samo, co konsultacje, gdyż jego założenie jest takie, że wynik głosowania mieszkańców jest wiążący dla prezydenta i radnych. Nie jest to jednak zapisane w żadnej ustawie, więc od strony formalnej są to konsultacje i w Sopocie budżet obywatelski jest przeprowadzany na podstawie uchwały o konsultacjach społecznych. Jest jednak bardzo niedobrze, że na stronie urzędu miasta jest mowa o “konsultacjach”, gdyż wypacza to ideę budżetu obywatelskiego. Tutaj jest zestawienie kryteriów, które powinien spełniać budżet obywatelski z prawdziwego zdarzenia:
  http://www.thepeoplesbudget.org.uk/what/whatnot/

 3. Ampersand
  22/09/2022

  A to Maja dopisała to o woli mieszkanek?

 4. Maja
  22/09/2022

  Możliwe, ale nie pamiętam dokładnie :) Całość pisaliśmy w Bookarni na dwie ręce, dwie głowy i dwie płcie.

 5. Ampersand
  22/09/2022

  I jeszcze ktoś Wam naprzeciw projekt bliźniaczy złożył. Jak Adamowiczowi w wyborach w Gdańsku ostatnio osobę o takim samym nazwisku.

 6. 23/09/2022

  Ten drugi projekt wcale nie jest taki bliźniaczy, gdyż dopuszcza się w nim możliwość zabudowy na terenie parku ;)

 7. Ampersand
  23/09/2022

  Tak czy inaczej pieniądze w przyszłym roku przeznaczone zostaną tylko na projekt - założę się w tych 300tys. jest też koszt dużej szuflady specjalnie dla niego.

Komentarz