17 stycznia
2012
Marcin Gerwin

Zdjęcie: eisenbergalex/Flickr.

Nieczęsto nadarza się okazja, by mieszkańcy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, eksperci i politycy mogli spotkać się razem i w swobodnej atmosferze porozmawiać o tym, co można zrobić, by naprawić demokrację lokalną. Serdecznie więc zapraszamy na trzy spotkania w cyklu „Warsztaty z demokracji”, które odbywać się będą w Świetlicy Krytyki Politycznej w Gdańsku (ul. Nowe Ogrody 35, na II piętrze). Tłem do spotkań jest projekt ustawy prezydenta Bronisława Komorowskiego, który miał w założeniach ułatwić mieszkańcom włączanie się w sprawy swoich społeczności, a wyszło na to, że  wzmacnia on raczej kompetencje wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. O tym, czy lepiej będzie wzmocnić uprawnienia prezydenta czy rady miasta, będzie można porozmawiać już w najbliższy poniedziałek, 23 stycznia, o godz. 18.00.

Pełny program „Warsztatów z demokracji” przedstawia się następująco:

1. Silna rada czy silny prezydent? Kto powinien podejmować decyzje w sprawach miasta?

23 stycznia, poniedziałek, godz. 18.00

Czy kompetencje prezydentów miast powinny zostać zwiększone, by mogli niemal jednoosobowo zarządzać miastami? Czy poprawi to jakość demokracji? Czy może raczej większe kompetencje powinna mieć rada miasta, w skład której wchodzi wiele osób? Jak powinny wyglądać relacje pomiędzy prezydentem a radą miasta? Czy możliwy i praktyczny jest wariant, w którym w ogóle nie ma prezydenta?

2. Wybierasz ty! Dobre praktyki wybierania naszych przedstawicieli

30 stycznia, poniedziałek, godz. 18.00

Ordynacja wyborcza ma podstawowe znaczenie dla sprawnie działającej demokracji. Które rozwiązania w tej kwestii są bardziej korzystne z perspektywy wyborców – okręgi jednomandatowe czy ordynacja „pojedynczy głos przechodni”, która stosowana jest obecnie w Irlandii?

3. Demokracja równa się partycypacja. Jak mieszkańcy mogą wpływać na kształt miasta?

13 lutego, poniedziałek, godz. 18.00

Demokracja to nie tylko wybory, to także możliwość bezpośredniego włączania się mieszkańców w sprawy miasta. Służą temu między innymi referenda lokalne, budżet obywatelski czy dobrze prowadzone konsultacje społeczne. Co zrobić, by zwiększyć udział mieszkańców w podejmowaniu decyzji?

Organizatorzy spotkań: Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, Sopocka Inicjatywa Rozwojowa, Stowarzyszenie Współpracy Kobiet - NEWW Polska, Stowarzyszenie Kultura Miejska, Wrzeszcz.info.pl oraz Kobiety dla Pomorza.


Komentarz