4 lipca
2011
Marcin Gerwin

Już jutro, we wtorek, spotka się po raz pierwszy komisja doraźna ds. budżetu obywatelskiego w Sopocie (w sali nr 58, wejście przez biuro rady miasta). Warto na nią wpaść, żeby posłuchać, jak na kwestię budżetu obywatelskiego zapatrują się radni. Ciekawe jak to będzie szło, albowiem nie wszyscy radni, którzy zgłosili się do tej komisji, popierają wprowadzenie budżetu obywatelskiego… Warto zjawić się na spotkaniu komisji także po to, by idea budżetu obywatelskiego w Sopocie nie została wypaczona, bo są takie pomysły. Niektórzy chcieliby go widzieć jako budżet małych inwestycji lokalnych, najlepiej z podziałem na dzielnice, czyli “masz tu mieszkańcu 3 miliony zł, pomaluj sobie ławki i posiej trawniki, a o ważnych rzeczach to już my będziemy decydować.” A nam zupełnie nie o to chodziło.

Kwota 3 milionów zł jest może i mała, ale cały czas proponujemy, aby wydatki mogły dotyczyć wszystkich spraw miasta, od edukacji, poprzez bezpieczeństwo aż po pomoc społeczną. Nie chodzi więc jedynie o chodniki i place zabaw, lecz o wszystkie kwestie ujmowane w budżecie Sopotu, dzięki czemu mieszkańcy mogli zobaczyć, co leży w obrębie spraw, którymi może zajmować się lokalna społeczność i na co wydawane są środki z budżetu miasta. To wyszło w okręgu 49 w Chicago, gdzie funkcjonuje już budżet obywatelski (choć akurat w kwestiach inwestycyjnych), że inaczej się patrzy na poszczególne wydatki, jeżeli ma się przed sobą listę innych pozycji, które również proponowane są do zrealizowania. Nie chodzi więc wo przepychanie swoich pomysłów, lecz o to, by wybrać te, które są rzeczywiście ważne.

Budżet obywatelski można koncertowo położyć i sprowadzić go do roli kampanii promocyjnej dla radnych. Można również zaprojektować całość tak, że mieszkańcom będzie się chciało brać w nim udział, że dyskusje w ramach Forum Mieszkańców będą konstruktywne i że mieszkańcy będą mieli poczucie realnego wpływu na sprawy miasta. Że będzie to demokracja obywatelska w działaniu. I tej drugiej opcji się trzymajmy. Do zobaczenia zatem jutro, o godz. 16.00.

P.S. Jeżeli główne wejście w urzędzie miasta będzie już zamknięte, to wchodzi się przez pokój straży miejskiej.


Komentarz