8 stycznia
2010
Marcin Gerwin

Pomysł wprowadzenia inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców w Sopocie nabrał niespodziewanie rozpędu, na najbliższy poniedziałek zaplanowane jest spotkanie komisji statutowej, która będzie przygotować jego ostateczną wersję. Udało mi się porozmawiać z większością radnych i wszyscy wypowiadali się o projekcie pozytywnie. Wątpliwości budziła co prawda mała liczba podpisów potrzebna pod wnioskiem, ale nie będziemy upierać się przy 50. Jeżeli będzie to trochę więcej, OK. Sprawa przeciągnęła się w związku z oczekiwaniem na opinię prawną, niby formalność, bo przecież rozwiązanie to funkcjonuje już w wielu miastach w Polsce, ale trochę to trwało. Niemniej jednak opinia pani radcy prawnej już jest i jest pozytywna.

Proponowana przez przewodniczącego rady miasta liczba podpisów to 200. W Toruniu, który ma ponad 200 tysięcy mieszkańców, wystarcza 150 podpisów, może więc byłaby to lepsza liczba. Różnica jednak nie jest duża, tak więc z naszej strony te 200 nie wygląda źle. Ważne będzie także zapewnienie mieszkańcom dostępu do porady prawnej, przy przygotowywaniu wniosku, aby nie zniechęcali się już na wstępie formalnościami oraz precyzyjne ustalenie ścieżki, jaką wniosek mieszkańców będzie przechodził, zanim trafi na sesję rady miasta. Kluczowe wydaje mi się ponadto określenie czasu, w którym projekt uchwały będzie musiał zostać poddany pod głosowanie (na przykład 1 miesiąc od daty złożenia).

Zależy nam na tym, aby inni mieszkańcy Sopotu również mogli się wypowiedzieć w kwestii inicjatywy uchwałodawczej, także ci, którym pomysł się w ogóle nie podoba. Proponować więc będziemy, aby jeszcze przed głosowaniem na sesji, przygotowany przez komisję projekt został przedstawiony mieszkańcom do zaakceptowania. Nie wiem jednak czy to się uda, bo decyzja w tej sprawie nie zależy od nas. Zatem, jeżeli ktoś miałby uwagi lub propozycję do projektu inicjatywy uchwałodawczej, to, na wszelki wypadek, lepiej będzie jeżeli wpadnie na spotkanie komisji w poniedziałek o godz. 15, do biura rady miasta.

W Gdańsku na drugą połowę lutego, po feriach, planowana jest konferencja „ustrojowa”, na której omawiana będzie kwestia inicjatywy uchwałodawczej, a także kompetencji rad dzielnic.


Komentarz