14 listopada
2009
Marcin Gerwin

Ochrona klimatu nie musi się wiązać z Wielkimi Wyrzeczeniami. Wręcz przeciwnie. Może oznaczać poprawę jakości życia w Sopocie. Można to zrobić tak, aby dążąc do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, ograniczyć korki na ulicach, zapewnić czyste powietrze i zdrową żywność. Pomysł na miasto przyjazne dla klimatu obejmuje wprowadzenie odnawialnych źródeł energii z inteligentną mikrosiecią, rozwój zrównoważonego transportu, żywność przyjazną dla klimatu i współpracę międzynarodową.

Jeżeli chcemy zająć się ochroną klimatu sami, to możemy wymienić w domu żarówki na energooszczędne, jeździć do szkoły czy do pracy na rowerze, zakładać ciepły sweter zamiast podkręcać kaloryfery i jeździć na wakacje w Bieszczady zamiast latać samolotem na Majorkę. Z pewnością dzięki temu nasze indywidualne emisje CO2 zmniejszą się i jeżeli zrobi to spora liczba osób, to będzie miało znaczący efekt. W ochronie klimatu nie chodzi jednak tylko o ograniczenie emisji, dlatego że nawet będziemy zwiększać poziom CO2 w atmosferze powoli, to nie zmienia to faktu, że cały czas będzie on rósł. Tyle że wolniej. Rzecz natomiast w tym, żeby tak szybko, jak tylko się da zrezygnować ze spalania ropy, gazu ziemnego i węgla w ogóle, posadzić lasy i leśne ogrody i uprawiać żywność w taki sposób, który ogranicza emisje metanu, CO2 i podtlenku azotu, a to najłatwiej jest zrobić wspólnie.

Zdjęcie: thingermejiq/Flickr.

Co zatem możemy zrobić? A gdyby tak mieszkańcy Sopotu zostali sami właścicielami lokalnej elektrowni zeroemisyjnej? Gdyby do tego na terenie Sopotu zbudować własną sieć z inteligentnymi miernikami, które na bieżąco przesyłają dane odnośnie zużycia prądu? Same takie mierniki zachęcałyby do oszczędzania prądu, bo wyświetlają one w domu aktualne zużycie energii. Najbardziej obiecujące źródła energii, czyli latawce i elektrownia ze sztuczną fotosyntezą, nie są jeszcze gotowe, jednak nawet jeżeli chcielibyśmy wykorzystać istniejące już technologie, to turbiny wiatrowe i elektrownie na biogaz mogłyby załatwić sprawę prądu. Dla ograniczenia  ilości energii potrzebnej do ogrzewania, budynki w Sopocie mogą zostać docieplone, a dzięki promocji rowerów i transportu publicznego można zmniejszyć zużycie ropy i ograniczyć korki, a same autobusy, tramwaje i kolejka SKM mogłyby korzystać z przyjaznego dla klimatu źródła energii.

Zdjęcie: Rob__/Flickr.

Jak dużo czasu potrzeba na wprowadzenie tych rozwiązań? Moglibyśmy to zrobić w 10 lat. Spokojnie zaprojektować cały system energetyczny i rozłożyć wydatki na kolejne lata. Na część rozwiązań można uzyskać dofinansowanie, i to nawet wysokości 70% inwestycji. Zyskujemy czystsze powietrze, bezpieczeństwo energetyczne i miasto bardziej przyjazne dla mieszkańców. Prezentacja całej koncepcji, która została po raz pierwszy przedstawiona podczas Światowego Dnia Akcji dla Klimatu, jest do pobrania tutaj (8 MB).


Komentarz